Skip to main content

Dzień dobry!

Jak się miewacie na progu jesieni? Nas bardzo cieszy fakt, że wrzesień daje nam sporo słonecznych i ciepłych dni zanim pojawi się przygnębiająca plucha.

A skoro przyroda powoli wyhamowuje, to też zaproszenie dla nas i dziś chcemy polecić Wam mocniej jedną, ale naprawdę przejmującą lekturę. Pisaliśmy o niej na początku wakacji, ale wracamy do niej, bo jest na tyle angażująca, że warto poświęcić jej także spokojny, jesienny czas. Choćby chwilę dziennie.

“Powrotna droga do Ciebie. Jak odnaleźć siebie i zrozumieć innych?” to książka, która całkiem niedawno pojawiła się w naszym sklepie. Nie jest to bynajmniej lekki poradnik – o nie. To lektura, która pomaga przede wszystkim skonfrontować się ze sobą. Można powiedzieć, że to idealna odpowiedź na słynne życzenia “nie zmieniaj się, zawsze bądź sobą”. Ale jak?

Co to znaczy “być sobą”?

Na pewno wielu z Was doświadczyło tego, że trudno jest zrozumieć drugiego człowieka, gdy samemu jest się zagubionym. Analogicznie – nasze relacje mogą naprawdę pójść naprzód, jeśli lepiej poznamy siebie i swoją osobowość. W tym może pomóc jedna z teorii osobowości – enneagram – którą dokładnie opisuje właśnie książka Iana Morgana Crona i Suzanne Stabile.

Enneagram to typologia osobowości, którą interesowali się już starożytni mędrcy i myśliciele chrześcijańscy. Była to także inspiracja Carla Gustawa Junga. Dziś także sięgają po nią psycholodzy i terapeuci. Typologia ta pomaga odkryć i zrozumieć siebie, a przez to – zobaczyć świat oczami innych ludzi i lepiej rozumieć ich zachowania.

Autorzy książki wychodzą z założenia, że kłopot z nami polega na tym, że tracimy poczucie tego, jacy naprawdę jesteśmy. Sami sobie wymykamy się spod kontroli, bo nie rozumiemy, skąd się w nas biorą pewne spontaniczne zachowania i dlaczego odbieramy coś w taki sposób, a inni widzą to zupełnie inaczej.

Książka “Powrotna droga do ciebie” pomaga odnaleźć się w typologii osobowości Enneagramu i odkryć, jakie – za tą osobowością – idą mocne i słabe strony. Brzmi jak recepta na wiele problemów, prawda? Ale najpierw trzeba się z nimi zmierzyć. Poznanie prawdy o sobie jest wyzwalające, ale też – nie ukrywajmy tego – po prostu trudne.

Daje jednak pewną nadzieję. Bo gdy już poznamy lepiej samych siebie, zrozumiemy, że takimi właśnie Bóg posyła nas do ludzi i że właśnie tacy, jacy jesteśmy, możemy być dla świata darem, możemy dać innym to, co mamy w sobie najlepszego.

Nie dla wszystkich będzie to łatwa lektura, ale dla wielu naprawdę uwalniająca. Pomaga poukładać w głowie i z pewnością może sprawić, że przyjmiemy samych siebie z wyrozumiałością i miłością. Niech zachętą do zakupu tej książki będzie także promocyjna cena!