Skip to main content

Dzień dobry wrześniowo!

“Człowiek jest takim stworzeniem, dla którego obok miłości, najcenniejszą potrzebą i największym prawem — jest wolność. (…) To takie wielkie i wspaniałe słowo! Wolność to dążenie do zerwania z siebie wszelkich krępujących więzów. Ale jednemu prawu musimy się poddać, prawu statyki, które nakazuje: Gdy wspinasz się w góry, trzymaj się mocno nogami ziemi, bądź uważny, czujny, oglądaj się wokół. Bądź trzeźwy i panuj nad sobą; władaj swoimi odruchami i popędami, zwalczaj w sobie odruchy złe!“

Autorem tych słów jest kard. Stefan Wyszyński. Przypominamy je dziś, bo to szczególny dzień dla naszej historii i walki o wolność. A przecież każdy z nas chce być wolny. W tym fragmencie Prymas daje wskazówkę, jak nie zgubić się w zabieganiu o to.

Niezwykłe jest, jak ogromną naukę o wolności przekazał nam Prymas Wyszyński – Ojciec wolnych ludzi. Ten, który towarzyszył Kościołowi w Polsce w latach komunistycznego zniewolenia. Ten, który przez 3 lata sam był więziony. Ten, który będąc więźniem i najbardziej pragnąc właśnie wolności, oddał się w niewolę Matce Bożej. I który z więzienia napisał, niczym św. Paweł, przepiękny list do swoich rodaków. Zawarł w nim niezapomniane Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego.

Czy ta postać powinna robić na nas wrażenie? Jak najbardziej. Bardzo Was zachęcamy, zwłaszcza we wrześniu, byście sięgnęli po książkę “Ojciec wolnych ludzi” i znaleźli w Prymasie przewodnika na te elementy codzienności, gdzie brakuje Wam wsparcia.

To może być wiara, relacje, miłość rodzicielska, praca – w każdej z tych kwestii, uwierzcie, mądrość kard. Wyszyńskiego może się okazać dla Was punktem zaczepienia i inspiracją.

Pomocą ku temu mogą być także dodatkowe materiały, jakie stworzyliśmy w Stacji7 na kanwie książki “Ojciec wolnych ludzi”. To m.in. plakaty, cytaty do wydrukowania i np. czytania codziennie po jednym oraz konspekty lekcji, które można wykorzystać na katechezie, godzinie wychowawczej, wychowaniu do życia w rodzinie i języku polskim. Wszystko to znajdziecie na stronie ojciecwolnychludzi.stacja7.pl – przekażcie ten adres swoim znajomym nauczycielom i katechetom!

A 8 września o g. 12 zapraszamy Was wszystkich na spotkanie autorskie wokół tej książki (można wziąć udział on line!) Szczegóły znajdziecie tutaj, ale na zachętę już teraz powiem, że dla uczestników tego spotkania autorskiego przewidziany jest link do pobrania elektronicznej wersji książki (za darmo!). Sądzę, że taki prezent zachęci Was do udziału w spotkaniu 🙂 Link znajdziecie w opisie transmisji na YouTube. Jeśli nie chcecie zapomnieć o spotkaniu, możecie włączyć powiadomienia przeglądarkowe na stacja7.pl, zajrzeć na stronę 8 września przed południem albo zasubskrybować kanał Stacji7 na YouTube.

Na koniec wracamy do tematu Męskiego Modlitewnika z pewną świeżą bardzo dobrą informacją 🙂 Pewna firma z Krosna (pozdrawiamy Podkarpacie!) została pierwszym mecenasem tej publikacji! Dzięki ich wsparciu już teraz możemy zapewnić, że do 500 pierwszych egzemplarzy Męskiego Modlitewnika dołączymy specjalnie przygotowane naklejki! Można będzie je wykorzystać w czasie lektury.

Bardzo nas to cieszy i oczywiście nadal zachęcamy do wsparcia, można także zostać mecenasem i ufundować następny zestaw naklejek – do kolejnych 500 egzemplarzy Męskiego Modlitewnika: wspieram.stacja7.pl

Zapraszamy do naszych dobroci!