Skip to main content

Myślę, że wpis tej książki nie potrzebuje osobnego tytułu, ponieważ sam jej tytuł – „Targ zamknięty. Lekcje Hioba. Droga do Zbawienia” – mówi nam całkiem wiele. Będzie o zakończeniu handlowania z Bogiem, będzie o historii Hioba i czego się możemy z niej nauczyć oraz pokazana nam zostanie droga do zbawienia – to tak w wielkim skrócie.

Książka autorstwa Adama Szustaka jest kolejną z serii „Jestem legendą”, w której każda pozycja dotyczy konkretnej postaci ze Starego Testamentu i odnosi jej doświadczenia do naszego życia w XXI wieku. Osobiście miałam wcześniej do czynienia z „Wielką rybą” i naprawdę są to mocne i życiowe konferencje, które mogę spokojnie polecić.

„Targ zamknięty” powstał na podstawie audiokonferencji o. Adama Szustaka o tym samym tytule.  Zarówno w każdym opisie jak i na odwrocie okładki można zresztą przeczytać wypowiedź ojca Adama Szustaka:

„Przygotowywałem się do tej konferencji ponad 6 lat i mam poczucie, że to będzie trudna konferencja. I że to będzie najpoważniejsza konferencja, jaką powiem w życiu.”

Kto się wystraszył – niech wraca. Owszem, książka porusza dużo ciężkich tematów: nasza relacja z Bogiem, nasza wiara, próba diagnozy obecnej sytuacji w Kościele, grzech, cierpienie. Ale wbrew pozorom ojciec Szustak po raz kolejny poważne tematy podaje nam w swoim rozpoznawalnym, przystępnym stylu. Język będzie prosty, rzeczowy, a przykłady z życia wzięte.

Hiob w Hollywood – Oscar za najlepszy scenariusz!

Co więcej, ojciec Szustak (jak się dowiadujemy) studiował reżyserię filmową i uważa, że Księga Hioba to tekst absolutnie oscarowy! Tak też poprowadził treść książki „Targ zamknięty. Lekcje Hioba. Droga do Zbawienia”. Co prawda zaczyna się dość tradycyjnie – wprowadzeniem, w którym opowiada dlaczego wziął się za tę historię, czemu to tyle trwało i co jest ważniejsze od cierpienia w tej księdze.

Jednak następne rozdziały – a jest ich sześć – poza zwykłymi tytułami ma również podtytuły nawiązujące do elementów świata filmu, takich jak: przedstawienie postaci, zawiązanie akcji, rozwinięcie akcji, spiętrzenie wydarzeń, punkt kulminacyjny i rozwiązanie akcji. Nic tylko kręcić!

A jakie jest samo meritum książki „Targ zamknięty. Lekcje Hioba. Droga do Zbawienia” ojca Adama Szustaka? Przez sześć rozdziałów, około 180 stron, czytamy o niczym innym jak o relacji z Bogiem, o wpatrzeniu w Niego, o zaufaniu Mu. Jest to piękna opowieść o obecności Boga w naszym życiu – zarówno Hioba, moim, jak i Waszym.

Bóg jest sprawiedliwy, ale nie zsyła zła i bólu

„Targ zamknięty. Lekcje Hioba. Droga do Zbawienia” jest opowieścią piękną również dlatego, że tłumaczy nam ten zawiły system nagród i kar, grzechów pokoleniowych i handlu z Bogiem. Jak tłumaczy? Krótko – czegoś takiego nie ma.

Ojciec Szustak jak zawsze podaje przykłady z własnego życia, przywołuje komentarze znaczących autorytetów, ale przede wszystkim posiłkuje się Pismem Świętym. W tym przypadku dość często i gęsto uzupełnia historię Hioba fragmentami Nowego Testamentu, życiem Jezusa i apostołów, którzy głosili Dobrą Nowinę.

Zachęcam, żebyś sam się przekonał o potędze Bożej Miłości, żebyś zburzył swoje dotychczasowe myślenie o religijności i bozi. A zaczął lepiej poznawać Boga i tworzyć z nim żywą relację pełną szacunku i zaufania. Przeczytaj o życiu w całkowitej wolności.

Sens cierpienia, czyli kiedy cierpienie przestaje nas krzywdzić

Muszę przyznać, że brakowało mi trochę tego hiobowego cierpienia w całej książce. Odkąd czytaliśmy Księgę Hioba w szkole a później w Kościele i w domu zawsze jednak tekst był interpretowany przez pryzmat cierpienia. Brakowało mi tego, ale nie mogę narzekać – epilog jest bardzo pięknym zwieńczeniem książki „Targ zamknięty. Lekcje Hioba. Droga do Zbawienia”.

Ojciec Adam Szustak opisuje tam jak być z ludźmi, którzy cierpią. Niesie on naprawdę sporą wartość i myślę, że teraz to on powinien być cytowany na każdej lekcji. Uważam, że naprawdę mamy z tym problem, by być obok cierpienia, by żyć z cierpieniem a epilog ojca Szustaka pomaga skonfrontować się z obecnością cierpienia w naszym życiu. Co więcej, myślę, że wielu osobom pomoże odnieść ten problem do relacji z Bogiem i wskaże w jaki sposób można je przeżywać z Bogiem i dla zbawienia świata.

Zaskakującym i pięknym uzupełnieniem graficznym tej książki jest cykl prac artysty-grafika Jacka Hajnosa. Grafiki są naprawdę cudowne i wieloznaczne, dzięki czemu „Targ zamknięty” nabiera jeszcze większej wartości. Książkę polecam wszystkim, a kogo nie przekonałam niech posłucha ojca Szustaka, który opowiada o książce „Targ zamknięty. Lekcje Hioba. Droga do Zbawienia”: https://youtu.be/ZQPj3auMDro

Katarzyna Ragan