Skip to main content

Na czas urlopów i wyjazdów polecamy lektury, które w kilku krokach zatrzymać i spojrzeć na siebie i swoje decyzje z dystansu. Jak to zrobić? Proponujemy 3 kroki.

Krok 1. Poznać siebie

Jedna z lektur, po które warto sięgnąć, może spowodować, że bardzo szeroko otworzycie oczy. Ale tylko po to, by coś lepiej zobaczyć! “Powrotna droga do Ciebie” to książka,dzięki której poznacie enneagram – bardzo popularną typologię osobowości.

Powiedzieć o tej książce, że to ciekawa lektura, to jak nic nie powiedzieć. Enneagram to sposób odkrywania siebie i umiejętność patrzenia na świat oczyma innych ludzi. A przecież nierzadko niezrozumienie siebie i innych osób, może być powodem zranień i konfliktów między nami.

Reklama

Autorzy zwracają uwagę, że każdy z nas rodzi się z pewnymi cechami. Później kształtuje nas otoczenie, wychowanie, środowisko, a następnie podejmujemy pewne role i do nich dopasowujemy swoje zachowanie i… nierzadko w dorosłym życiu stajemy ponownie przed pytaniem o swoją tożsamość. Kim jestem? Ta książka pomaga znaleźć odpowiedź na tę kwestię. A to pierwszy krok do zrozumienia siebie i innych ludzi.

Krok 2. Przyjąć siebie

Taki tytuł nosi druga książka, którą warto zabrać na wakacje. Maja Komasińska-Moller w książce “Przyjąć siebie” pokazuje, jak być szczęśliwą kobietą. Wśród wielu lektur dla wierzących kobiet ta jest zupełnie inna. To nie tylko opowieść o odkrywaniu piękna własnej kobiecości czy okazywaniu sobie czułości i wyrozumiałości. To także moc dobrych słów, które pomogą w budowaniu dojrzałej duchowości, dostrzeżeniu własnej wartości i piękna oraz traktowaniu z miłością siebie, Boga i drugiego człowieka.

Jest to książka bardzo szczera i również pomaga z innej perspektywy spojrzeć na nasze trudności, lęki, wątpliwości, ale też na zaangażowanie w życie Kościoła i rolę, jaką kobiety mają w tej wspólnocie. To lektura, która stawia wiele, wiele pytań. Bardzo ważnych, czasem trudnych, ale na pewno potrzebnych. Warto, by sięgnęły po nią te z kobiet, które potrzebują odnaleźć się w chaosie codzienności i pokrzepić się w swoich zadaniach.

Krok 3: Ćwiczyć się w tym, co dobre

Reklama

I tu ciekawostka. Ta książka była inspirowana… duchowością św. Ignacego Loyoli. Dlatego jako trzecią książkę zdecydowanie polecamy jego “Ćwiczenia duchowe”. Ignacy napisał w nich, że ćwiczenia mają na celu “odniesienie zwycięstwa nad samym sobą i uporządkowanie swego życia tak, by nie ulegać jakiemukolwiek nieuporządkowanemu przywiązaniu”.

Polecamy ignacjańskie “Ćwiczenia duchowe” każdemu, kto chce oderwać się choć na chwilę od codziennych zadań i w ciszy spotkać się z Bogiem. Ćwiczenia podzielone są na części – Fundament i 4 tygodnie. Na każdy z nich przewidziane są rozważania i medytacje, które pomagają wszystkimi zmysłami zaangażować się w to, co Bóg mówi do nas przez Pismo Święte. Dodatkowo Ignacy daje wskazówki co do planu dnia, przebiegu rachunku sumienia, organizacji przestrzeni do modlitwy. To świetny program do ćwiczenia siebie i zaprawiania się w naprawdę głębokim przeżywaniu wiary.

WSZYSTKIE te książki są u nas obecnie w promocji! 🙂

Weźcie też na swoje wyjazdy nasz fenomenalny podręczny Modlitewnik wakacyjny.