Skip to main content

Pierwsze lipcowe dzień dobry!

Postanowiliśmy tym razem wytoczyć ciężkie działa, jeśli chodzi o dobre polecenia na wakacje. Wydaje się jednak, że właśnie te letnie miesiące, a zwłaszcza urlop, to idealny czas, żeby się zatrzymać i spojrzeć na siebie i swoje decyzje z dystansu. To także dobra okazja, by zobaczyć, nad czym możemy jeszcze popracować – nie tylko duchowo, co na rzecz naszego dobrego samopoczucia psychicznego.

Powrotna droga do Ciebie

Zacznijmy od lektury, która może spowodować, że bardzo szeroko otworzycie oczy. Ale mamy nadzieję, że tylko po to, by coś lepiej zobaczyć. “Powrotna droga do Ciebie ” to książka, dzięki której poznacie enneagram – bardzo popularną typologię osobowości.

Powiedzieć o tej książce, że to ciekawa lektura, to jak nic nie powiedzieć. Enneagram to sposób odkrywania siebie i umiejętność patrzenia na świat oczyma innych ludzi. A zgodzicie się, że nierzadko niezrozumienie siebie i innych osób, może być powodem zranień i konfliktów między nami.

Autor zwraca uwagę, że każdy z nas rodzi się z pewnymi cechami. Później kształtuje nas otoczenie, wychowanie, środowisko, a następnie podejmujemy pewne role i do nich dopasowujemy swoje zachowanie i… przyznajcie – nierzadko w dorosłym życiu stajemy ponownie przed pytaniem o swoją tożsamość. Kim jestem? Ta książka pomaga znaleźć odpowiedź na tę kwestię. A to pierwszy krok do zrozumienia siebie, ale też do rozumienia innych ludzi.

Jak dobrze jest odkryć prawdę o sobie! Polecamy tę lekturę osobom, które mają odwagę skonfrontować się ze sobą. Sądzę, że jeśli nie od razu po przeczytaniu, to i później, po latach, treść tej książki może do was wracać.

Przyjąć siebie

Po tym, jak już poznamy siebie dobrze jest siebie samego także przyjąć. I taki tytuł nosi druga książka, którą naszym zdaniem warto zabrać na wakacje. Maja Komasińska-Moller w książce “Przyjąć siebie” pokazuje, jak być szczęśliwą kobietą. To nie tylko opowieść o odkrywaniu piękna własnej kobiecości czy okazywaniu sobie czułości i wyrozumiałości. To także moc dobrych słów, które pomogą w budowaniu dojrzałej duchowości, dostrzeżeniu własnej wartości i piękna oraz traktowaniu z miłością siebie, Boga i drugiego człowieka.

Jest to książka bardzo szczera i również pomaga z innej perspektywy spojrzeć na nasze trudności, lęki, wątpliwości, ale też na zaangażowanie w życie Kościoła i rolę, jaką my – kobiety – mamy w tej wspólnocie. To lektura, która stawia wiele, wiele pytań. Bardzo ważnych, czasem trudnych, ale na pewno potrzebnych. Zachęcamy, by sięgnęły po nią te z Was, które potrzebują odnaleźć się w chaosie codzienności i pokrzepić się w swoich zadaniach.

Ćwiczenia duchowe

I tu ciekawostka. Ta książka była inspirowana… duchowością św. Ignacego Loyoli. Dlatego jako trzecią książkę zdecydowanie polecamy jego “Ćwiczenia duchowe”. Tu już płeć czytelnika nie będzie mieć znaczenia, choć zupełnie inaczej “Ćwiczenia…” będą przeżywać kobiety, a inaczej mężczyźni. Ignacy napisał w nich, że ćwiczenia mają na celu “odniesienie zwycięstwa nad samym sobą i uporządkowanie swego życia tak, by nie ulegać jakiemukolwiek nieuporządkowanemu przywiązaniu”.

Polecamy ignacjańskie “Ćwiczenia duchowe” każdemu, kto chce oderwać się choć na chwilę od codziennych zadań i w ciszy spotkać się z Bogiem. Ćwiczenia podzielone są na części – Fundament i 4 tygodnie. Na każdy z nich przewidziane są rozważania i medytacje, które pomagają wszystkimi zmysłami zaangażować się w to, co Bóg mówi do nas przez Pismo Święte. Dodatkowo Ignacy daje wskazówki co do planu dnia, przebiegu rachunku sumienia, organizacji przestrzeni do modlitwy. To świetny program do ćwiczenia siebie i zaprawiania się w naprawdę głębokim przeżywaniu wiary.

Po jednym z ostatnich maili “Ćwiczenia” szybko się u nas wyprzedały, ale zamówiliśmy dla Was więcej egzemplarzy, więc korzystajcie.

Uwaga: WSZYSTKIE te książki są u nas obecnie w promocji! 🙂