Skip to main content

26 sierpnia to wyjątkowy dzień dla nas, Polaków. Dla tych, którzy Maryję kochają, a nawet bardziej dla tych, którym jeszcze z nią nie jest po drodze, polecam – moim zdaniem – obowiązkowe 3 książki z naszej Dobrociowej księgarni.

Pierwszą z nich dedykujemy zwłaszcza patriotom. Dla nas to duża nobilitacja, że książka “Ojciec wolnych ludzi” jest częścią projektu “Wolni ludzie”, który wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Trudno nie zgodzić się z faktem, że Maryja odegrała w historii naszego kraju ogromną rolę. Dziś przypada 65. rocznica Ślubów Jasnogórskich, których tekst napisał właśnie Prymas Wyszyński. Śluby powstały, gdy Prymas był więziony w Komańczy. Znacie tę historię, jak potajemnie przekazywał ich tekst na Jasną Górę? Przeczytacie o tym w książce “Ojciec wolnych ludzi“. Mały fragment tej opowieści znajdziecie w artykule na Stacji7.

Ta książka, to naszym zdaniem “must have” w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Prymasa. I od dziś na Dobroci.pl “Ojciec wolnych ludzitakże w wersji elektronicznej – i prawdopodobnie dowiadujecie się o tym jako pierwsi!

Śluby w 1956 roku były odnowieniem ślubów, jakie złożył 300 lat wcześniej Maryi Jasnogórskiej król Jan Kazimierz. Wtedy też ogłosił ją Królową Polski. Dziś takie wezwanie znajduje się w Litanii Loretańskiej. A skoro to wezwanie jest Wam znane – czy wiecie, co oznaczają pozostałe tytuły Maryi w tej Litanii? Tu z pomocą przychodzi “Miriam” o. Adama Szustaka.

Naszym zdaniem błędem byłoby sięgać po tę książkę tylko w maju, gdy na nabożeństwach śpiewamy Litanię. We wrześniu chociażby towarzyszy nam przecież Królowa pokoju (niespodzianka – takie wspomnienie mamy w Kościele 1 września), w październiku Królowa różańca świętego, a w listopadzie Matka miłosierdzia (16 listopada). Cały rok można wracać do tych Maryjnych imion i szukać w nich swojej relacji z Matką Bożą.

Na koniec przypominamy jeszcze książeczkę filigranową i przepięknie wydaną. To “30 Scen z życia Maryi“. Tę publikację akurat polecamy głównie paniom. Można do tej książki często wracać, zwłaszcza w trudnych chwilach… Jest tu także wątek z Prymasem Wyszyńskim! Tę książkę po prostu warto mieć, a najlepiej także podarować ją komuś bliskiemu – naprawdę, weźcie od razu 2 egzemplarze 🙂

Oczywiście wszystkie powyższe tytuły mamy też w korzystnych cenowo pakietach. Zerknijcie też do naszego najnowszego mini modlitewnika – z tekstami do modlitwy na wieczór. Właściwie nie jest taki “mini”, bo tych modlitw jest aż 49.

Dziękujemy Wam za wsparcie wydania Męskiego Modlitewnika. Z nieukrywaną radością na początku tego tygodnia przekroczyliśmy połowę zrzutki!