Skip to main content

Dzień dobry po małej przerwie!

Ostatnio z naszego sklepu zniknęły wszystkie egzemplarze “Uwolnij głowę”. Bardzo nas to cieszy i jednocześnie nie dziwi w ogóle! Książka ta ponownie jest dostępna, więc kto nie zdążył, może nadrobić zakup teraz.

Oprócz tej rewelacyjnej książki mamy jeszcze kilka nowości. Napiszemy Wam o kilku z nich i jest to wybór mocno tematyczny: duchowy rozwój.

Skąd taki temat? Czas od Wielkanocy do wakacji jest wyjątkowo bogaty w ważne wydarzenia w liturgii. Triduum, Święta, Niedziela Miłosierdzia, Zesłanie Ducha Świętego, maj z majówkami, czerwiec z Litanią do Serca Pana Jezusa i Uroczystość NSJ, Boże Ciało, oktawa…. Tak jakby te kilkanaście tygodni roku liturgicznego miały nas napełnić i nasycić na dość spokojny czas wakacji.

Co można z tym zrobić? Może to jest dobry czas, by ruszyć duszę? Polecamy dziś kilka tytułów z naszego sklepu. Może to będzie czas na duchowe napełnienie się przed wakacjami, a może któraś z książek pojedzie z Wami na urlop!

Każda z nich sprawdzi się dla innej osoby. Poniżej znajdziecie sporo szczegółów o tych książkach, by każdy mógł wybrać coś najlepszego dla siebie. Na końcu każdego opisu podpowiadamy też, komu jaka książka najbardziej się przyda.

Pierwsza z topowych duchowych lektur to “Siła nadziei”. To zaskakująca książka. Niby mówi o końcu świata, ale w taki sposób, że chce się go przeżyć już, natychmiast. Ponadto, choć o. Badeni to prawdziwy mistyk, to czyta się go niezwykle lekko, bez nadęcia i patosu. Komu polecamy tę książkę? Osobom, które uważają, że nic ich już w życiu nie zdziwi oraz tym, którzy czują duchowy smutek czy przygnębienie. Warto też przypomnieć przy tej okazji, że z książek, które dzisiaj polecamy, tylko ta jest u nas dostępna również w ebooku – aczkolwiek jest tak ładnie wydana, że naprawdę miło mieć ją na półce.

Ponieważ wspomnieliśmy o mistyku, o. Badenim, koniecznie trzeba też wspomnieć o książce, dzięki której każdy z nas może stać się mistykiem. Jak to możliwe? “Mistyka chwili” to lektura, która odpowiada na to pytanie. Pokazuje, że wiara kształtuje się nie tylko przez to, co słyszymy, widzimy i czujemy, ale także przez zapach i smak. Każdy z tych zmysłów natomiast otwiera nowe przestrzenie poznawania i dzięki temu kontakt człowieka z otaczającym go światem jest bardziej realny. Już ten opis podpowiada, kto powinien sięgnąć po tę książkę. My zachęcamy do niej zwłaszcza osoby, które żyją szybko i chcą się nauczyć do bycia bardziej “tu i teraz” oraz osoby, które mają trudności w przeżywaniu wiary, potrzebują jakiegoś wzmocnienia i znaku.

W namacalnym przeżywaniu wiary rewelacyjnym przewodnikiem są ignacjańskie “Ćwiczenia duchowe”. Św. Ignacy Loyola zostawił je zakonowi, a dziś korzystają z niej setki tysięcy ludzi na świecie. To 4-tygodniowy plan rekolekcyjny, który można realizować na różne sposoby – i podczas rekolekcji wyjazdowych i indywidualnie. Brzmi jak wyzwanie? Tak. To jest wyzwanie i szczerze zachęcamy każdego, by je podjął. To także okazja do nauczenia się być “tu i teraz”, ale w odróżnieniu od “Mistyki chwili” tutaj jest sam konkret, kilkunastominutowe zadania do wykonania. Polecamy tę książkę osobom, które lubią jasny plan działania i tym, którzy mają bardzo napięty grafik!

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdy odnajdzie się w takim zmysłowym, namacalnym odczytywaniu wiary i codziennych wydarzeń. I nie każdy musi. Jesteśmy natomiast przekonani, że każdy z nas może odnaleźć w Kościele swoją duchowość. W jaki sposób? W tym może pomóc książka “Piąta droga”. Autor pokazuje w niej najpierw mistrzów życia duchowego: Ojców Pustyni, Teresy od Jezusa, Jana od Krzyża, Teresę od Dzieciątka Jezus i Maksymiliana Kolbego. Później czytelnik może próbować odnaleźć własną ścieżkę prowadzącą do Boga, adekwatną do swoich sił i możliwości. Dla kogo jest ta książka? Dla poszukujących, wątpiących i tych, którzy chcieliby w jakiś sposób usystematyzować swoją modlitwę i w ogóle cały duchowy rozwój.

Na koniec polecamy abpa Fultona J. Sheena i jego książkę “Droga do szczęścia”. Kto choć raz miał okazję przeczytać teksty tego amerykańskiego duchownego, ten z pewnością wie, w jak niesamowicie prosty sposób mówi on o nieprostych sprawach. Abp Sheen zachwyca szerokim spojrzeniem na różne problemy, niezwykle trafnymi ich diagnozami i podaje pomysły na radzenie sobie z tymi trudnościami. To jedna z tych lektur, która umacnia w przekonaniu, że o naszym życiu i szczęściu stanowią nasze myśli, decyzje i wynikające z nich czyny. Aż trudno  powstrzymać się przed zacytowaniem tu Georga Orwella, który powiedział, że “Najlepszymi książkami są te, które mówią nam to, co już sami wiemy”. Książka abp. Sheena to właśnie jedna z takich książek. Komu ją polecamy? Osobom, które chcą “odkurzyć” swój system wartości i zapanować nad tym, jak wygląda ich codzienność, by nie poddawać się tylko płynącemu czasowi, ale naprawdę wziąć życie w swoje ręce.

Pomyśl, która z książek będzie dla Ciebie najmocniejszym duchowym wsparciem i zapraszamy na zakupy!